Jak przetrwać bez obrzęków, bólu i zagrożenia dla zdrowia dziecka?
Od dziś oficjalnie otwieramy sezon wakacyjny. Pierwszy dzień kalendarzowego lata skłania nas do wytężonych planów urlopowych. Kobiety w ciąży, w tym czasie przeżywają sporo dylematów. Jechać czy nie jechać? A może lepiej polecieć? Tylko gdzie i dokąd? Czy podróż będzie bezpieczna dla mnie i dziecka? Lista pytań i wątpliwości jest tak długa i różnorodna, jak różne są dolegliwości kobiet podczas ciąży. Czy istnieje złota recepta na bezpieczne podróżowanie? Nie, ale z pewnością nasze rady będą przydatne dla przyszłych Mam przygotowujących się na rodzinne wakacje.
Czy wolno podróżować w ciąży?
Fakty i mity
Niezaprzeczalnym faktem jest, że przed każdą podróżą, trzeba skonsultować się ze swoim lekarzem. To on powinien nam poradzić jaki rodzaj podróżowania będzie dla nas najbezpieczniejszy. Warto także skorzystać z porady fizjoterapeuty, który pomoże nam zwalczyć różne dolegliwości bólowe podczas podróży. Kolejnym faktem jest to, że musimy dostosować kierunek naszych wakacyjnych wojaży do obecnego trymestru. Zdecydowanie najlepiej podróżować w drugim trymestrze ciąży, ale późniejszy etap ciąży także nie wyklucza wakacyjnego wyjazdu. Zależy on przede wszystkim od przebiegu ciąży i decyzji lekarza.
Mitem natomiast jest, że kobiety w ciąży nie mogą wcale podróżować. Wypoczynek na świeżym, górskim lub morskim powietrzu dobrze zrobi nam i dziecku. Nie ma nic gorszego jak siedzenie w upalne dni w ciepłym, dusznym mieszkaniu. Kolejny mit to stosowanie taśm kinesiotaping u kobiet w ciąży. Często spotkać się można z opinią, nawet lekarzy, że są one niewskazane. Kinesiotaping działa przeciwbólowo, przeciwobrzękowo oraz wspomaga pracę mięśni.
O czym warto pamiętać przed podróżą, w trakcie i po powrocie? Przeczytajcie i zapamiętajcie:
– w czasie długiej podróży robić częste przerwy, co 2-3 godziny (spacerujemy i wykonujemy drobne ćwiczenia krążeniowe i rozluźniające)
– w czasie jazdy lub lotu, gdy walczymy z obrzękami kończyn – ruchy stóp i/lub rąk (dłoni) krążenia, zginania, nawracania i obracania
– po dotarciu do celu podróży i występujących obrzękach można zastosować kąpiel lub prysznic z zimna i ciepłą woda naprzemiennie
– po podróży: ćwiczenia rozluźniające i relaksujące, pozycje które pomogą rozluźnić napięte mięśnie (warto je skonsultować wcześniej ze specjalistą)
– tylko u fizjoterapeuty można zastosować przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, wspomagająco pracę mięśni kinesiotaping, a także delikatny masaż.