Cystektomia w asyście robota: Leczenie raka pęcherza metodami małoinwazyjnymi
Rak pęcherza moczowego to choroba najczęściej dotykająca osoby w podeszłym wieku. Schorzenie jest cztery razy częściej diagnozowane w przypadku mężczyzn niż kobiet. Na jego rozwój w dużym stopniu wpływają czynniki środowiskowe, w tym prowadzony styl życia oraz ryzyka zawodowe.
Choroba początkowo przebiega bezobjawowo, a obserwowane przez Pacjentów symptomy są błędnie odczytywane jako objawy innych, mniej poważnych jednostek chorobowych. Pacjenci z rakiem pęcherza skarzą się m.in. na:
- krwiomocz,
- ból,
- pieczenie,
- bolesne i częste oddawanie moczu,
- uczucie nie w pełni opróżnionego pęcherza.
Cystektomia
Terapia raka pęcherza moczowego determinowana jest stopniem klinicznego zaawansowania guza. Leczenie chirurgiczne to podstawowa metoda postępowania. W zależności od umiejscowienia oraz złośliwości i stopnia zaawansowania zmiany leczenie nowotworu pęcherza może wymagać zabiegu chirurgicznego zwykłego lub radykalnego.
Rodzaje cystektomii: Zakres leczenia chirurgicznego
- cysektomię radykalną, polegającą na usunięciu pęcherza moczowego oraz sąsiadujących z nim fragmentów narządu rodnego.
W przypadku kobiet cystektomia radykalna na usunięciu pęcherza, macicy, przedniej ściany pochwy i węzłów chłonnych miednicy. W przypadku mężczyzn zabieg radykalny obejmuje wycięcie całego pęcherza, prostaty i węzłów chłonnych. W obu przypadkach mocz odprowadza się poprzez tzw. stomię moczową, formowaną z kawałka jelita cienkiego wszczepionego do powłok po prawej stronie brzucha.
Wskazania do cystektomii radykalnej
Cystektomia radykalna jest standardem leczenia raka pęcherza zaawansowanego miejscowo, naciekającego błonę mięśniową pęcherza. Zabieg jest rekomendowany w przypadku:
- raka naciekającego błonę mięśniową ściany pęcherza moczowego w stadium T2-T4a, N0-Nx, M0,
- raka nienaciekającego dużego ryzyka:
- nawroty choroby,
- oporny na BCG-trapię rak śródnabłonkowy,
- rak T1G3,
- rozległy brodawczakowaty guz pęcherza, którego nie da się usunąć przezcewkowo.
Cystektomia w asyście robota w Śląskim Centrum Urologii
Leczenie chirurgiczne w Śląskim Centrum Urologii realizujemy przy pomocy metody klasycznej oraz chirurgii robotycznej. Wybór chirurgii robotycznej wiąże się z:
- ograniczeniem krwawienia podczas zabiegu,
- redukcją bólu,
- minimalizowaniem ryzyka infekcji,
- skróceniem okresu rekonwalescencji,
- korzystnym wpływem na psychikę Pacjenta.
W przypadku Pacjentów, u których nie występują przeciwskazania do przeprowadzenia cystektomii w asyście robota rezygnujemy z leczenia metodami chirurgii klasycznej na rzecz chirurgii robotycznej.