Operacje Robotowe
 
Operacje w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych

Fizjoterapia stawów skroniowo-żuchwowych

Problemy w rejonie stawów skroniowo-żuchwowych często są pomijane i uznawane za mało ważne, a tymczasem stawy te są jednymi z najczęściej używanych stawów w ciągu dnia. Na zaburzenia mechaniki wpływ mają różne czynniki takie jak wady zgryzu, wady postawy, stres, różne urazy czy choroby zębów.

Czym są stawy skroniowo-żuchwowe?

Żuchwa i czaszka połączone są ze sobą przez dwa symetrycznie położone stawy skroniowo-żuchwowe, każdy z nich podzielony jest na dwie części przez krążek stawowy. Cały staw zbudowany jest z powierzchni stawowych kości skroniowej i głowy żuchwy, krążka stawowego, torebki i więzadeł stawowych. Jest stawem zasadniczo różniącym się od innych stawów w organizmie. Jedną z cech wyjątkowych jest sprzężenie działania obu stawów, prawego i lewego.

Staw skroniowo-żuchwowy zaliczany jest do stawów zawiasowych. Do ruchów zachodzących w tym stawie należą opuszczanie żuchwy (otwieranie), podnoszenie (zamykanie), wysuwanie, cofanie oraz ruchy boczne.

Kiedy warto zgłosić się na fizjoterapię stawów skroniowo-żuchwowych?

Fizjoterapia stawów skroniowo-żuchwowych jest pomocna w sytuacji ograniczenia lub nadmiernej ruchomości stawów skroniowo-żuchwowych oraz w dolegliwościach bólowych w rejonie samych stawów, jak i otaczających je tkanek miękkich.

Objawy, które mogą świadczyć o dysfunkcji w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych:

  • dolegliwości bólowe podczas otwierania i zamykania ust, podczas żucia;
  • niekontrolowany docisk zębów do siebie w ciągu dnia;
  • nocne mimowolne zaciskanie i zgrzytanie zębami – bruksizm;
  • szumy uszne;
  • trzaski i przeskakiwanie w czasie otwierania ust;
  • dolegliwości bólowe i zawroty głowy;
  • dolegliwości bólowe po leczeniu ortodontycznym i po zabiegach chirurgicznych.

Jeśli cierpisz na któreś z wymienionych dolegliwości, fizjoterapia stawów skroniowo-żuchwowych może pomóc w zmniejszeniu dolegliwości bólowych i poprawie funkcji tych stawów.

Jak wygląda wizyta w ramach rehabilitacji stawów skroniowo-żuchwowych?

W ramach wizyty zbierany jest wywiad, który pomoże ustalić przyczynę problemu zaburzeń w rejonie stawów skroniowo-żuchwowych. Fizjoterapeuta ocenia ogólną postawę ciała, a następnie przechodzi do oceny zakresu ruchomości stawów skroniowo-żuchwowych oraz do badania palpacyjnego okolicznych tkanek. Po badaniu wdrażana jest odpowiednia terapia manualna (poprzez techniki zewnętrzne lub wewnątrz jamy ustnej) ukierunkowana na zmniejszenie dolegliwości bólowych i poprawę ruchomości stawów. W ramach wizyty pacjent otrzymuje odpowiednie zalecenia, jak i ćwiczenia, dzięki którym może kontynuować terapię w domu.