INDIBA® wykorzystuje opatentowaną technologię stymulacji mechanizmów gojenia i regeneracji. Terapia jest całkowicie nieinwazyjna, bezpieczna i skuteczna w leczeniu schorzeń ortopedycznych, urologicznych, uroginekologicznych oraz w zabiegach medycyny estetycznej. Działa poprzez przepływ prądu o częstotliwości ~448kHz, znanego również jako prąd o częstotliwości radiowej, którego główną właściwością jest podnoszenie temperatury tkanek (hipertermia). Skutki hipertermii są bezpośrednio związane z rodzajem tkanki, osiąganą temperaturą oraz czasem ekspozycji. Opisano również efekty subtermiczne, czyli takie, w których nie osiągamy znacznego wzrostu temperatury tkanek. Długość leczenia i odstępy między zabiegami są określane przez terapeutę zgodnie ze wskazaniami.
Wskazania do terapii INDIBA® w ortopedii:
Terapie wykonywane z wykorzystaniem urządzenia INDIBA® przyspieszają naturalne procesy naprawcze organizmu. Istnieje możliwość rozpoczęcia leczenia już w fazie ostrej (czyli od razu po urazie/operacji), zmniejszając ból, obrzęki i przyspieszając powrót do zdrowia. Zastosowanie:
- choroby zwyrodnieniowe stawów,
- bóle stawów,
- regeneracja po operacjach,
- stany bólowe odcinka szyjnego kręgosłupa,
- wzmożone napięcie mięśniowe,
- zapalenie kaletek,
- tendinopatie,
- krwiaki,
- złamania (przyspieszenie zrostu kostnego),
- uszkodzenia mięśniowe,
- skręcenia,
- nadwyrężenia,
- działanie przeciwbólowe,
- przyspieszenie gojenia ran/blizn,
- leczenie stanów chronicznych.
Przeciwwskazania:
- rozrusznik serca i implanty elektroniczne
- ciąża
- zakrzepowe zapalenie żył
Jak przygotować się do zabiegu:
W terapii INDIBA® wykorzystywane są 2 elektrody: czynna, o różnej wielkości dobierana odpowiednio do opracowywanej okolicy, którą operuje terapeuta oraz płytka zwrotna, która jest podkładana pod część ciała pacjenta poddawanej leczeniu. Obydwie elektrody posmarowane są specjalnym kremem INDIBA® PRIONIC®. Terapia jest całkowicie bezbolesna, pacjent w trakcie zabiegu odczuwać może tylko i wyłącznie ciepło o różnym natężeniu, zależnym od efektu jaki ma zostać osiągnięty. Natężenie ciepła terapeuta ustala razem z pacjentem za pomocą Skali Analogowej INDIBA® (IAS) od 0 do 10. Do wykonania zabiegu u pacjenta kwalifikuje fizjoterapeuta po przeprowadzeniu wywiadu na wizycie diagnostycznej.
- W dniu zabiegowym pacjent powinien być ubrany w sposób (lub posiadać strój zmienny), który będzie ułatwiał dostęp do okolicy zabiegowej.
- Skóra powinna być czysta.
- Dodatkowo należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu w trakcie całego okresu leczenia technologią INDIBA®, niezależnie od tego jak długi będzie to okres (co najmniej 2-3 l wody dziennie).