Kinezyterapia jest działem fizjoterapii, w której wykorzystuje się leczenie poprzez ruch. Polega na dobraniu odpowiedniego treningu medycznego, który wzmocni siłę mięśniową i przywróci funkcjonalność aparatu ruchu oraz na wypracowaniu prawidłowych wzorców ruchowych, zlikwidowaniu kompensacji, które często powstają na skutek przebytych urazów czy doskwierających dolegliwości bólowych.
Często stosowana jest u pacjentów, którzy przeżyli udar, zawał serca i zabieg operacyjny. Sprawdzi się przy leczeniu chorób układu:
- oddechowego,
- sercowo-naczyniowego,
- moczowego,
- nerwowego,
- szkieletowego.
Kinezyterapię możemy podzielić na:
- kinezyterapię miejscową – która oddziałuje na konkretną część ciała, w której odbywa się aktywny proces chorobowy lub została zaburzona jej funkcja, np. skręcony staw skokowy, staw biodrowy przed/po operacji endoprotezoplastyki lub staw ramienny po artroskopii. Dzięki ćwiczeniom pacjent odzyska utraconą sprawność i będzie w stanie wrócić do swojego codziennego życia.
– W Urovita Fizjoterapia kinezyterapię miejscową praktykujemy w trakcie godzinnych indywidualnych wizyt realizując specjalnie dobrany plan terapeutyczny do danej jednostki chorobowej. - kinezyterapię ogólnoustrojową – która ma wpływ na cały organizm i jego wydolność. Dzięki zaangażowaniu całego narządu ruchu podnosi siłę, wydolność, mobilność, koordynację ruchową oraz pozytywnie stymuluje układ sercowo-naczyniowy i oddechowy. Szczególnie polecana dla pacjentów po przejściu zawału mięśnia sercowego, czy też pacjentów chorujących na choroby neurodegeneracyjne, np. Parkinson.
– Zapraszamy na zajęcia”Pilates” (info. w zakładce FIZJOTERAPIA→PILATES CHORZÓW) i “Zdrowy Kręgosłup” (info. w zakładce FIZJOTERAPIA→ZAJĘCIA ZDROWY KRĘGOSŁUP) prowadzone przez doświadczone fizjoterapeutki.
Wskazania
Wskazań do kinezyterapii jest wiele, oto przykłady:
- poprawa kondycji fizycznej,
- urazy narządu ruchu,
- wady postawy,
- zmiany zwyrodnieniowe stawów,
- bóle kręgosłupa,
- bóle stawów,
- zawał serca,
- udar,
- choroby układu oddechowego,
- zaniki mięśni,
- choroby neurodegeneracyjne,
- poprawa mobilności stawów.
Przeciwwskazania
Praktycznie nie występują, natomiast dobór ćwiczeń zawsze należy skonsultować zespecjalistą, aby wykluczyć pogorszenie się dolegliwości.
Przeciwwskazaniami są:
- infekcje,
- ostre zmiany skórne,
- niewydolność układu oddechowego (wymagane oświadczenie od lekarza prowadzącego),
- stan po tomografii z użyciem kontrastu.
Efekty stosowania kinezyterapii
Ćwiczenia ruchowe wpływają lokalnie na aparat ruchu, jak również na cały organizm. Dzięki regularnym zabiegom kinezyterapeutycznym można spodziewać się następujących efektów:
- poprawa samopoczucia,
- poprawa czucia głębokiego,
- zwiększenie zakresów ruchu kręgosłupa i stawów obwodowych,
- zwiększenie siły mięśniowej i wytrzymałości,
- poprawa wydolności,
- redukcja tkanki tłuszczowej,
- odciążenie stawów,
- poprawa reaktywności układu nerwowego,
- zmniejszenie dolegliwości bólowych,
- poprawa stabilizacji centralnej.
Aby osiągnąć zamierzony efekt, należy skonsultować dobór ćwiczeń z doświadczonym fizjoterapeutą.