To dość powszechna i równie uciążliwa przypadłość męska, szczególnie u mężczyzn po 50 – ce. Nieleczona może stać się przyczyną bardzo dokuczliwych dolegliwości takich jak konieczność kilkukrotnego oddawania moczu w nocy, częstomoczu dziennego, bólów i parć naglących. W życiu codziennym powoduje konieczność częstego oddawania moczu, zarówno w nocy, jak i w dzień. W celu poprawy jakości życia Pacjenta rozrost stercza poddaje się terapii, która – w zależności od konkretnego przypadku i chorób współwystępujących – może doprowadzić do częściowego lub całkowitego wyleczenia.
Leczenie prostaty
Przerost gruczołu krokowego to choroba, która kwalifikuje się do całkowitego wyleczenia. Stosuje się najczęściej terapię lekową, a w przypadkach bardziej zaawansowanych przeprowadza się zabieg polegający na częściowym wycięciu stercza w trakcie zabiegu endoskopowego. Przerośnięty gruczoł krokowy wycina się specjalną pętlą przez cewkę bez nacinania powłok, dzięki temu zabiegowe leczenie przerostu prostaty nie wiąże się z długotrwałą i nieprzyjemną rekonwalescencją.
Łagodny przerost prostaty nie oznacza zmian nowotworowych
Dla wielu mężczyzn powiększona prostata to powód do niepokoju, a przecież rozrost gruczołu krokowego nie jest jednoznaczny z chorobą nowotworową. Łagodne powiększenie prostaty to zmiana wywołana zachodzącymi w organizmie starzejącego się mężczyzny zmianami hormonalnymi. W praktyce przerost gruczołu krokowego nie musi skutkować niebezpiecznymi dla zdrowia czy życia Pacjenta zmianami. Niemniej jednak, przerost stercza powoduje dyskomfort i znacząco obniża jakość życia, dlatego zaobserwowane zmiany warto skonsultować z urologiem.
Rozrost prostaty to proces, który zaczyna się już około 45 roku życia i przebiega bardzo powoli. Z czasem pacjent zauważa objawy rozrastającej się z biegiem lat prostaty, która coraz silniej zaciska się wokół cewki moczowej powodując kłopoty z oddawaniem moczu. To właśnie problemy z oddawaniem moczu stanowią podstawową przyczynę leczenia przerostu prostaty, którego celem jest przywrócenie prawidłowej pracy układu moczowego.
Czym skutkuje nieleczony przerost prostaty?
Powiększona prostata blokuje odpływ moczu, co prowadzi do występowania powikłań na różnych poziomach układu moczowego. Na najniższym nieleczony przerost prostaty może prowadzić do nawracających infekcji cewki i pęcherza moczowego. Częste infekcje skutkują pogrubieniem ścian pęcherza oraz przerostem mięśnia wypieracza. To z kolei utrudnia oddawanie moczu i sprzyja jego zastojowi. Zastój moczu może doprowadzić do tworzenia się kamieni w pęcherzu. Łagodny przerost prostaty może również prowadzić do kamicy nerkowej i niewydolności nerek.
Przerost prostaty – leczenie w placówkach Śląskiego Centrum Urologii
Śląskie Centrum Urologii specjalizuje się w chorobach i nieprawidłowościach układu moczowego. Naszym Pacjentom oferujemy kompleksową pomoc specjalistów urologów. Nasi specjaliści przyjmują w gabinetach, poradniach urologicznych i szpitalach działających oraz współpracujących z Śląskim Centrum Urologii. Pacjentów obserwujących u siebie objawy wskazujące na łagodny przerost prostaty zachęcamy do wizyty w naszych gabinetach. W zależności od zaawansowania choroby oferujemy terapię farmakologiczną lub małoinwazyjne zabiegi urologiczne.