12 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Na całym świecie celebrujemy ten wymagający i pełen wyrzeczeń zawód. Pielęgniarstwo to zajęcie, który wiąże się z wieloma ciężkimi decyzjami. Dzięki osobom pracującym w tym charakterze możemy mówić o istnieniu jakiejkolwiek opieki zdrowotnej. Czym byłyby placówki medyczne bez tak istotnego elementu? Za każdym wielkim twórcą, stoi jego pomocnik. I tymi pomocnikami są właśnie pielęgniarki. Niezastąpione w troszczeniu się o chorych, w codziennej walce ze schorzeniami. Dlaczego więc święto to obchodzimy właśnie 12 maja?
Obecnie w Polsce pracuje, jak podaje Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, 333 751 pielęgniarek i pielęgniarzy, z czego 288 731 stanowią kobiety a 6 706 mężczyźni. Najczęściej osoby pracujące w tym zawodzie pochodzą z przedziału wiekowego 41-65.
Białe serce na granatowym tle to najbardziej rozpoznawalny symbol pielęgniarstwa. Ma on podkreślać ich opiekuńczość, oddanie i empatię, jaką darzą pacjentów. Dodatkowo niezaprzeczalnym i bardzo charakterystycznym symbolem pielęgniarek jest również biały czepek.
Z czepkiem związana jest pielęgniarska uroczystość ,,czepkowania”, podczas której uczniowie szkół otrzymują swoje pierwsze nakrycie głowy. Kolejny etap w rozwoju zawodowym zwieńczony jest uroczystością nazywaną ,,paskowaniem”. Do białego czepka dokładany jest wówczas czarny pasek podkreślający doświadczenie. Niegdyś przywilej noszenia czarnego elementu miały tylko kobiety pochodzące ze szlacheckich rodów.
Pieczę nad problemami i potrzebami sprawuje Międzynarodowa Rada Pielęgniarek utworzona w 1899 r., która skupia w sobie 123 organizacje pielęgniarskie. Celem Rady jest zapewnienie wysokiej jakości opieki pielęgniarskiej oraz udział w tworzeniu światowej polityki dotyczącej ochrony zdrowia.
Pielęgniarstwo to bardzo wymagający zawód o bogatej historii. Wszystkim pielęgniarkom i pielęgniarzom życzymy wszystkiego najlepszego i serdecznie dziękujemy za wszystko, co za nas robicie. Jesteście najlepsze!