Październik jest Międzynarodowym Miesiącem Walki z Otyłością. Problem nadwagi w dzisiejszych czasach dotyka coraz większą ilość osób, przyczyniając się do rozwoju innych, bardzo groźnych dla życia lub zdrowia chorób.
Czym tak właściwie jest otyłość?
Otyłość jest przewlekłą chorobą o zróżnicowanym podłożu, polegającą na nadmiernym i nieprawidłowym magazynowaniu tłuszczu w organizmie. WHO deifinuje to schorzenie jako posiadanie wskaźnika BMI powyżej 30 (u sportowców zasada ta nie obowiązuje).
Wyróżniamy takie rodzaje otyłości jak:
- Otyłość brzuszną, polegającą na magazynowaniu się tkanki tłuszczowej w centralnej części ciała. Jest ona szczególnie niebezpieczną formą nadwagi ze względu na przyczynianie się do wzrostu ciśnienia tętniczego oraz poziomu cholesterolu we krwi.
- Otyłość pośladkowo-udową, spotykaną najczęściej wśród kobiet i polegającą na odkładaniu się tłuszczu w okolicach nóg i pośladków.
Dodatkowo otyłość możemy podzielić na dwie grupy, ze względu na źródło pochodzenia:
- Otyłość prosta- dotycząca większości osób borykających się z nadwagą. Polega ona na przyjmowaniu zbyt dużej ilości kalorii w stosunku do wydatku energetycznego organizmu (więcej jemy, mniej spalamy).
- Otyłość wtórna- spowodowana innymi chorobami, np. zaburzeniami hormonalnymi wynikającymi z nieprawidłowego funkcjonowania organizmu np. niedoczynność tarczycy).
Dlaczego otyłość jest tak groźna?
- Ze względu na zwiększoną masę ciała, obciążone zostają stawy, co prowadzi do schorzeń ich dotyczących.
- Nadwaga zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy.
- Nadmiar tkanki tłuszczowej odkłada się w naczyniach krwionośnych, tworząc blaszki miażdżycowe utrudniające przepływ krwi. Prowadzi to sytuacji zagrażających życiu, takich jak zawał serca lub udar mózgu.
- Zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego.
- Przyczynia się do rozwoju cukrzycy.
- Powoduje stłuszczenie wątroby.
- Może prowadzić do problemów z płodnością.
- Zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór.