Laparoskopowa operacja nerki to zabieg coraz częściej wykorzystywany w urologii i uroonkologii. Dzięki wideooptyce technika laparoskopowa pozwala na pełną kontrolę zabiegu na monitorze i doskonały wgląd w miejsce operacji, bez konieczności chirurgicznej interwencji w powłoki brzuszne pacjenta – zabieg wymaga wykonania kilku niewielkich nacięć powłok jamy brzusznej. Mała inwazyjność procedury, jaką jest laparoskopowa operacja nerki przekłada się na skrócenie czasu rekonwalescencji po zabiegu, a co za tym idzie na lepsze samopoczucie pacjenta i jego rokowania w zakresie powrotu do zdrowia.
Nefrektomia metodą laparoskopową
W zależności od stanu pacjenta oraz stadium choroby technika laparoskopowa może być z powodzeniem wykorzystywana do radykalnego usunięcia nerki, jak również możliwe jest wyłącznie usunięcie guza nerki laparoskopowo. Wskazaniem do nefrektomii laparoskopowej są guzy o odpowiednio niedużej wielkości oraz operacje oszczędzające, polegające na usunięciu tylko miąższu nerki, w którym znajduje się zmiana chorobowa. Guzy kwalifikowane do operacji metodą laparoskopową zwykle nie przekraczają 4 centymetrów. W niektórych przypadkach usunięcie guza nerki laparoskopowo można również przeprowadzić w przypadku zmian większych niż 4 cm, o ile lokalizacja guza umożliwia bezpieczne i skuteczne wykonanie zabiegu. Zmieniony chorobowo fragment nerki jest usuwany przez niewielkie nacięcie powłok jamy brzusznej pacjenta.
Zabieg jest na tyle bezpieczny i małoinwazyjny, iż większość pacjentów poddanych częściowej laparoskopowej nefrektomii jest wypisywana do domu w trzeciej dobie po operacji.
Jak przebiega nefrektomia metodą laparoskopową?
Podstawową zaletą nefrektomii laparoskopowej jest ograniczenie ingerencji w ciało pacjenta do absolutnego minimum. Redukcja rany pooperacyjnej sprzyja szybszej rekonwalescencji i możliwości wcześniejszego podjęcia dalszego leczenia.
Podczas operacji wykonywanej metodą laparoskopową chirurg posługuje się optyką oraz bardzo precyzyjnymi narzędziami, które wprowadza w głąb ciała pacjenta przy pomocy specjalnych kanałów. W pierwszej fazie operacji wykonywane są nacięcia skóry. Przez nie do ciała wprowadzane są trokary. Trokar to ostro zakończony metalowy kanał służący do wprowadzania narzędzi chirurgicznych. Na ogół przeprowadzenie nefrektomii wymaga zastosowania trzech takich kanałów, przy czym każdy wprowadzany jest w innym miejscu.
Za pośrednictwem pierwszego kanału do jamy otrzewnej wprowadzany jest dwutlenek węgla. Gaz umożliwia bezpieczne wprowadzenie kolejnych trokarów, jednocześnie zapewniając prawidłowe działanie sprzętu wizyjnego, bez którego przeprowadzenie operacji nie byłoby w ogóle możliwe.
Następnie chirurg manipulując wprowadzonymi do ciała narzędziami zamyka moczowód oraz naczynia krwionośne związane z usuwanym narządem. W tym celu wykorzystuje specjalnie przygotowane metalowe klipsy. W dalszej kolejności nerka jest umieszczana w specjalnym jednorazowym woreczku z tworzywa sztucznego i usuwana z jamy brzusznej przez podłużne cięcie pod jednym z trokarów. Alternatywnym rozwiązaniem jest rozcinanie narządu na mniejsze kawałki i usuwanie przez trokary.
Zalety metody laparoskopowej
Laparoskopia niesie za sobą znacznie mniejsze ryzyko powikłań niż operacja klasyczna. Ból jest o wiele mniejszy, a niewielkie rany na ciele umożliwiają znacznie szybszy powrót do formy sprzed zabiegu. Laparoskopia ma również działanie psychologiczne. Wizualnie mniejszy zakres operacji pozwala pacjentowi wierzyć w to, że jego ma realne szanse pokonać chorobę.
Laparoskopowa operacja nerki w Śląskim Centrum Urologii „Urovita”
Śląskie Centrum Urologii „Urovita” dysponuje zaawansowanym technologicznie sprzętem medycznym umożliwiającym przeprowadzanie laparoskopowych operacji nerek. Nad bezpieczeństwem oraz prawidłowym przebiegiem zabiegu czuwa wykwalifikowany operator – chirurg-urolog z odpowiednim doświadczeniem w zakresie zabiegowego leczenia nerek.