Operacje Robotowe
 
Operacje w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

NEUROMODULCJA NERWÓW KRZYŻOWYCH w pęcherzu nadaktywnym i hyporefleksyjnym

 

Neuromodulacja nerwów krzyżowych stosowana w pęcherzu nadaktywnym i hyporefleksyjnym jest nowoczesną metodą, która niedawno uzyskała refundację Narodowego Funduszu Zdrowia.
Leczenie pęcherza nadaktywnego jest złożone i uzależnione od przyczyny wywołującej. W pierwszej linii stosuje się trening pęcherza, zabiegi fizykoterapeutyczne. Równolegle lub jako drugą linię terapii stosuje się leki hamujące nadaktywność pęcherza. W dalszym etapie, głównie w sytuacjach niepowodzenia dotychczasowego leczenia lub nietolerancji leków stosuje się dopęcherzowe iniekcje botuliny (toksyny botulinowej) lub neuromodulację nerwów krzyżowych.

Kwalifikacją do zabiegu zajmują się:

– lek. Wojciech Michalik w środy od godz. 13:00

– lek. Dariusz Szmydki w poniedziałki od godz. 15:00

– lek. Tomasz Bek we wtorki od 14:30 oraz w czwartki od godz. 15:00

Konsultacje odbywają się w każdą środę, w godzinach 9:00 – 10:30, po wcześniejszym umówieniu wizyty.
Rejestracja wizyt pod numerem +48 32 111 44 30

Neuromodulacja nerwów krzyżowych polega na implantacji pod kontrolą RTG i wywoływanych odruchów, specjalnych elektrod w okolicy nerwów krzyżowych na wysokości S3. Zabieg jest dwuetapowy, wykonywany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. W pierwszym etapie implantuje się elektrody i podłącza je do zewnętrznego stymulatora, co pozwala w okresie około dwóch tygodni określić skuteczność stymulacji. W przypadku pozytywnej odpowiedzi na stymulację zewnętrzną, w drugim etapie implantuje się w okolice pośladkową podskórny stymulator, a pacjent zostaje specjalnie przeszkolony w jego używaniu.

Efekty stosowania neuromodulacji nerwów krzyżowych są uzależnione od przyczyn wywołujących zaburzenia pracy pęcherza , a dwuetapowy sposób implantacji pozwala zastosować tę metodę u pacjentów pozytywne reagujących na stymulację nerwów krzyżowych.