„W życiu wielu ludzi wie, co robić, ale mało ludzi robi to, co wie… Nie wystarczy tylko wiedzieć! Musisz podjąć działanie!” – Anthony Robbins
„Niech żywność będzie Waszym lekarstwem, a lekarstwo Waszą żywnością” – Hipokrates
Pierwsza wizyta u Dietetyka stanowi kluczowy element dalszej współpracy, zarówno pod względem klinicznym, jak i psychologicznym. Wizyta ta jest oznaką wysokiej świadomości Pacjenta oraz chęci do działania, gdyż dokonywane zmiany są przede wszystkim dla siebie – dla swojego zdrowia i dobrego samopoczucia. Czas potrzebny do jej przeprowadzenia wynosi około 60 minut i jest w całości przeznaczony na poznanie Pacjenta w celu dobrania jak najbardziej zindywidualizowanych strategii oraz zaleceń żywieniowych. Podstawę do stworzenia spersonalizowanego planu dietetycznego, bądź psychodietetycznego stanowi wywiad zdrowotno-żywieniowy oraz pomiary antropometryczne i badanie na analizatorze składu ciała. Pierwsza wizyta to także idealna okazja do wyznaczenia celów krótko- oraz długoterminowych, ale również do rozmowy na temat swoich obaw i słabości, w taki sposób, aby pogodzić je z nadchodzącymi zmianami.
W jaki sposób przygotować się do wizyty?
- Wyspać się i wypocząć, postarać się nie stresować
- Nie spożywać posiłków na 2h przed wizytą
- Ubrać się w sposób umożliwiający badanie z gołymi stopami
Co zabrać ze sobą na wizytę?
- Listę zażywanych leków i suplementów diety
- Listę produktów nielubianych
- Dzienniczek żywieniowy
- Częstotliwość spożycia grup spożywczych
- Dokumentację medyczną i aktualne wyniki badań
- Listę ewentualnych pytań
- Uśmiech i pozytywne nastawienie
W przypadku braku aktualnych wyników badań, w odniesieniu do zgłaszanych objawów i dolegliwości Nasz Dietetyk zleci Państwu wykonanie konkretnych parametrów, w oparciu o wyniki, których zostanie przygotowany spersonalizowany plan żywieniowy.
Dzienniczek żywieniowy służy analizie i ocenie dotychczasowych sposobu żywienia oraz nawyków żywieniowych. Stanowi on jedno z podstawowych narzędzi pracy obrazujących zachodzące zmiany, zarówno dla Pacjenta, jak i dietetyka. Przed pierwszą wizytą należy uzupełnić dzienniczek za okres 3 dni, jednakże należy zastosować się do kilku zasad:
- Należy wybrać dni typowe pod względem żywienia
- Należy notować zarówno posiłki, przekąski, jak i napoje
- Należy pamiętać o „ukrytych kaloriach” np. śmietana dodana do zupy, masło do kanapek, olej do smażenia czy cukier do kawy/herbaty
- Należy wypełnić go szczerze i sumiennie
Wraz z dzienniczkiem należy uzupełnić kartę częstotliwości spożycia różnych grup spożywczych, podając informację na temat konsumpcji w wybranym okresie przedstawionych grup produktów oraz przykłady dań z ich użyciem. Pomocne instrukcje dotyczące wypisania obu formularzy znajdą Państwo bezpośrednio w plikach PDF w zakładce Do pobrania.
Analiza składu ciała stanowi nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne badanie wykorzystujące bioimpedancję elektryczną, które dostarcza informacji na temat składowych organizmu, w tym między innymi określa poziom tkanki tłuszczowej, stopień nawodnienia organizmu, czy podstawową przemianę materii. Wykonywana jest na pierwszej wizycie oraz na każdej kolejnej w celu oceny wybranych parametrów, a także zachodzących w trakcie współpracy zmian. Ze względów bezpieczeństwa badaniu nie mogą zostać poddane osoby:
- chorujące na padaczkę
- posiadające wszczepiane elektroniczne implanty medyczne, np. rozrusznik serca
- posiadające wszczepiane pod skórę metalowe elementy, np. endoproteza
- będące w ciąży
U dzieci natomiast, jedynymi ocenianymi parametrami są poziom tkanki tłuszczowej oraz wskaźnik masy ciała BMI w odniesieniu do siatek centylowych.
Analizę składu ciała wykonujemy przy użyciu legalizowanego analizatora medycznego Tanita BC-543.
W Naszym Centrum prowadzimy także konsultacje on-line dla Pacjentów nie mogących pojawić się na wizycie osobiście. W celu rozpoczęcia współpracy w formie internetowej należy pobrać formularz on-line dla pierwszej wizyty, uzupełnić go i odesłać na adres mejlowy: blaszczyk@urovita.pl. Tak, jak w przypadku pierwszej wizyty w gabinecie należy również pobrać i uzupełnić dzienniczek żywieniowy oraz kartę częstotliwości spożycia różnych grup spożywczych. W kolejnym kroku Nasz Dietetyk skontaktuje się z Państwem w celu umówienia wizyty – krótkiej rozmowy telefonicznej, podczas której omówione zostaną przesłane dokumenty, a także przedstawione spersonalizowane możliwości współpracy, na przykład indywidualny jadłospis dla osób wymagających pomocy w przejściu przez zmiany, czy plan zmiany nawyków żywieniowych dla indywidualistów. Jednocześnie, ustalony zostanie plan działania, w tym zasady odbywania wizyt kontrolnych, weryfikacji efektywności działań oraz możliwości wykorzystywania wsparcia psychodietetycznego.
Wizyty kontrolne w zależności od potrzeb Pacjenta wyznaczane są w terminie od 3 do 4 tygodni od wizyty poprzedniej – jest to czas, podczas którego zaobserwować można zachodzące zmiany, a jednocześnie w porę wprowadzić ewentualne działania korygujące. W trakcie współpracy, poza komfortem psychicznym w postaci widocznych efektów, między innymi przy pomocy regularnych analiz składu ciała, równocześnie prowadzona jest praca nad motywacją do dalszych działań oraz budowa nawyków żywieniowych, co po zakończeniu współpracy przekłada się na wysoką świadomość żywieniową. Tryb każdego Pacjenta jest indywidualny, dlatego trudno jest z góry określić umowną liczbę wizyt kontrolnych. O zakończeniu współpracy nie zawsze świadczą osiągnięte wyniki w postaci liczb, czy poprawa parametrów zdrowotnych, natomiast często – samoakceptacja.
Współpraca Pacjenta z Dietetykiem nie stanowi wyłącznie etapu w życiu, który po jej zakończeniu przemija, jednakże jest to zmiana na całe życie. Nasz Dietetyk udziela wsparcia i służy pomocą zarówno w trakcie trwania współpracy, jak i po jej zakończeniu. W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu mejlowego bezpośrednio z Dietetykiem, bądź telefonicznego z Rejestracją Naszego Centrum, jednocześnie stale pozostajemy do Państwa dyspozycji.