Co oznacza termin „psychodietetyka”?
Żywienie człowieka w czasach promowania zdrowego trybu życia zyskało istotną funkcję w życiu człowieka, zakrawającą nie tylko o aspekt fizyczny, ale również psychologiczny. Ewolucja ta przyczyniła się do powstania na początku 30 lat XX wieku terminu psychodietetyka. Nauka ta skupia się wokół psychologicznych aspektów jedzenia, łącząc wiedzę między innymi z dziedzin psychologii oraz dietetyki, ale również kultury fizycznej i medycyny.
Dwukierunkowość zachodząca między żywnością, a emocjami determinuje powstawanie oraz warunkuje zmiany nawyków żywieniowych, leżących u podstaw sfery emocjonalnej oraz behawioralnej. Interdyscyplinarność psychodietetyki daje możliwość pracowania nad sylwetką w oparciu o jeden z najważniejszych aspektów Naszego życia – aspekt psychologiczny.
Zdrowy tryb życia
Promocja zdrowego trybu życia przyczynia się do zwiększonej świadomości żywieniowej konsumentów, a jednocześnie prowadzi do wzrostu zapadalności społeczeństwa na zaburzenia odżywiania. Obecnie konsumpcja, obok potrzeby fizjologicznej, nabrała znaczenia emocjonalnego i społecznego/towarzyskiego. Zarówno zwiększona konsumpcja w wyniku obawy przed wykluczeniem ze społeczeństwa, czy nacisk ze strony bliskich osób, jak i unikanie pożywienia w wyniku obawy przed opinią publiczną, mogą przyczyniać się do zaburzeń pracy ośrodka głodu i sytości, które przekładają się na rozwój najczęściej diagnozowanych jednostek w pracy psychodietetyka – jadłowstręt i bulimia psychiczna oraz zaburzenia z napadami objadania się.
Kiedy wskazana jest pomoc psychodietetyka
Na zaburzenia psychodietetyczne narażone są nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci, u których jedną z najczęściej stawianych w ostatnich latach diagnoz jest zaburzenie ARFID, polegające na ograniczeniu lub unikaniu przyjmowania pokarmów. Pierwsze 1000 dni życia dziecka jest szczególnie ważnym etapem rozwoju, w którym dziecko chłonie to, co stara się mu wpoić rodzic – w tym okresie kształtują się również pierwsze nawyki żywieniowe, co rzutuje na zdrowie dziecka w wieku dorosłym. Lęk lub niechęć przed nowymi produktami wcale nie musi oznaczać zaburzeń na tle żywieniowym – może stanowić naturalny etap rozwoju dziecka, istotnym jest jednak prawidłowe rozróżnienie granic między dwoma wzorcami zachowań oraz wczesna interwencja w przypadku rozpoznania pierwszych objawów zaburzeń.
Pomoc Psychodietetyka wskazana jest także dla osób będących pod opieką dietetyka w celu redukcji. Utrata masy ciała dla wielu pacjentów stanowi duże wyzwanie, jednak dla niewielu jest procesem psychologicznym. Odchudzanie się często postrzegane jest jako chwilowy etap życia, gdzie w rzeczywistości stanowi ono trwałą zmianę nawyków, czyli zmianę utrwalonych schematów poznawczych. Istotnym bowiem jest, nie tylko osiągnięcie wyznaczonego celu, lecz także utrzymanie efektu, w czym pomocne są narzędzia pracy i techniki psychodietetyczne. Równie istotnym jest odkrycie przyczyny problemu, która nie zawsze leży w nadmiernej konsumpcji, ale także w emocjach i mechanizmach ich regulacji.
Psychodietetyk – Psycholog czy Dietetyk?
Psycholog jest specjalistą zaufania publicznego, zajmującym się między innymi diagnozowaniem i leczeniem psychologicznym, a także profilaktyką zaburzeń psychicznych. Dietetyk jest specjalistą ochrony zdrowia, zajmującym się między innymi żywieniem człowieka zdrowego i chorego, w tym wzajemnymi zależnościami między pożywieniem, a stanem zdrowia i samopoczuciem pacjenta. Natomiast, Psychodietetyk jest specjalistą łączącym wiedzę obu przedstawionych dziedzin, jednakże nie zawsze jest jednocześnie osobnym specjalistą psychologii i dietetyki. Psychodietetyka stanowi nurt psychologii lub dietetyki, skupiający się na psychologicznych aspektach odżywienia, w związku z czym Psychodietetyk nie zastąpi wizyty u Psychologa, ani u Dietetyka – specjaliści Ci często wzajemnie korzystają ze swojej pomocy.
W naszej placówce Specjalista Psychodietetyk to dietetyk kliniczny ze specjalizacją z psychodietetyki; ocenia potrzeby Pacjenta i podejmuje indywidualne działania mające na celu poprawę fizycznego i psychicznego stanu zdrowia, a co najważniejsze udziela wielowymiarowego wsparcia. Wizyty u Psychodietetyka odbywają się ze zwiększoną częstotliwością w porównaniu do wizyt u dietetyka, ze względu na wzmożony proces monitorowania wyników i w zależności od potrzeb wdrażania nowych interwencji.
Czy powinnam / powinienem skorzystać z pomocy psychodietetyka?
Jeżeli rozważają Państwo wizytę u specjalisty, jednakże nie mają Państwo pewności, czy powinna to być wizyta psychodietetyczna, zachęcamy do odpowiedzi przed samym sobą na jedno z poniższych pytań:
- Jaki jest mój problem i czy jestem w stanie sobie z nim sam/-a poradzić?
- Dlaczego chcę dokonać zmiany i jakie emocje aktualnie mi towarzyszą – czy mam jakieś obawy?
- Czy wyznaczyłem/-am sobie realny do osiągnięcia cel w związku z chęcią zmiany? Czy wiem w jaki sposób go osiągnąć?
- Jakie są moje mocne strony, które pomogą mi dojść do wymarzonego celu?
- Co poczuję i co zrobię, gdy już osiągnę swój wyznaczony cel?
Jeżeli, którakolwiek z odpowiedzi na powyższe pytania wzbudziła w Państwu wątpliwości lub poczucie potrzeby wsparcia zachęcamy do podjęcia działania i kontaktu oraz umówienia wizyty u Psychodietetyka – małe zmiany prowadzą do wielkich sukcesów!
Certyfikaty: