Operacje Robotowe
 
Operacje w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

Rak pęcherza moczowego

Rak (nowowtwór) złośliwy pęcherza moczowego - LeczenieRak pęcherza moczowego dotyczy 3 – 4 razy częściej mężczyzn niż kobiet i może występować w każdym wieku lecz najczęściej dotyczy mężczyzn po 50 roku życia. Choroba ta występuje znacznie częściej u palaczy tytoniu oraz u osób narażonych zawodowo na czynniki rakotwórcze. Nowotwory te stanowią zróżnicowaną grupę histopatologiczną o rożnym potencjale złośliwości. 90% przypadków guzów pęcherza moczowego stanowią raki z nabłonka pęcherza i dróg moczowych. Skuteczne leczenie nowotworu pęcherza moczowego jest możliwe. Procedurę leczenia określa się indywidualnie, w zależności od budowy histopatologicznej, stadium choroby oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. 

Skąd się bierze rak pęcherza?

Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego jest palenie tytoniu, w szczególności papierosów. Ryzyko wystąpienia guza mogą zwiększać również niektóre substancje chemiczne. Szczególnie narażeni są na nie pracownicy przemysłu skórzanego, gumowego, tekstylnego, metalowego i naftowego. Warto pamiętać o tym, że czynniki chorobotwórcze mogą zadziałać z opóźnieniem, a choroba nowotworowa może być konsekwencją wcześniejszego palenia tytoniu lub wykonywania pracy w warunkach szkodliwych. Nowotwór pęcherza moczowego może również wystąpić u pacjentów, u których nie stwierdzono ekspozycji na czynniki ryzyka.

Rak pęcherza moczowego – Objawy

Objawem najczęściej występującym w przypadku raka pęcherza jest obecność krwi w moczu (tzw. krwiomocz), często o znacznym nasileniu i niebolesny. Inne objawy są niecharakterystyczne i związane są z rożnego rodzajami zaburzeniami w oddawaniu moczu. Objaw ten, gdy występuje z niewielkim nasileniem jest niestety często lekceważony co może prowadzić do opóźnionego rozpoznania raka będącego już w znacznym stopniu zaawansowania. Wcześnie zdiagnozowany nowotwór złośliwy pęcherza moczowego jest chorobą uleczalną. Dlatego w przypadku obserwowania jakichkolwiek nieprawidłowości w obrębie układu moczowego warto zgłosić się do specjalisty. 

Objawy raka pęcherza moczowego są bardzo podobne do tych, na które skarżą się pacjenci chorujący na zapalenie pęcherza moczowego. Dlatego nigdy nie powinniśmy bagatelizować dolegliwości takich, jak: bóle podbrzusza, trudności przy oddawaniu moczu, uczucie parcia na pęcherz czy obecność krwi w moczu. Wcześnie wykryty guz pęcherza moczowego jest uleczalny, a jego wczesne wykrycie gwarantują regularne konsultacje z urologiem.

Nowotwór pęcherza moczowego – Diagnostyka

Rozpoznanie raka pęcherza polega na w miarę wczesnym wykonaniu badań takich jak badanie ultrasonograficzne pęcherza oraz głównie na wykonaniu wziernikowania pęcherza, czyli cystoskopii z ewentualnym pobraniem wycinków do badania histopatologicznego. W dalszym etapie badania  powinno się wykonać  trójfazową tomografię komputerową.

Leczenie raka pęcherza moczowego

Leczenie nowotworu pęcherza moczowego uzależnione jest od stadium zaawansowania klinicznego i złośliwości histologicznego guza. W pierwszej kolejności wykonuje się przezpęcherzową elektroresekcję guza co pozwala określić dokładnie jego parametry złośliwości i stopień zaawansowania. W dalszej kolejności szczególnie w przypadku nawrotów stosuje się immunoterapię ze specjalnie spreparowanej szczepionki p-gruźliczej (BCG) lub chemioterapię. W zaawansowanych przypadkach gdy rak pęcherza wykazuje naciekanie błony mięśniowej i znaczną złośliwość najwłaściwszym postępowaniem jest wykonanie całkowitego usunięcia pęcherza (radykalnej cystektomii) z koniecznością odprowadzenia moczu poprzez urostomię. O tym, jak leczony jest nowotwór pęcherza moczowego decyduje lekarz prowadzący, często w konsultacji z innymi specjalistami. Celem podejmowanych działań jest zapewnienie pacjentowi jak największych szans na wyleczenie.

Czy rak pęcherza jest całkowicie wyleczalny?

Leczenie nowotworu pęcherza moczowego wykazuje wysoką skuteczność w przypadku wczesnego wykrycia choroby. Dlatego pacjentów z grupy ryzyka zachęcamy do regularnego poddawania się badaniom kontrolnym.

Rak pęcherza – wizyty kontrolne

Rak pęcherza moczowego jest schorzeniem charakteryzującym się wysoką tendencją nawrotów i postępowania. Regularne wizyty kontrolne w gabinecie urologicznym są podstawą profilaktyki. Przez pierwsze dwa lata od zakończonego leczenia pacjent powinien odwiedzać swojego urologa raz na 3 miesiące. W kolejnych latach raz na 6 miesięcy. Badanie kontrolne polega głównie na wykonaniu kontrolnej cystoskopii czyli wziernikowania pęcherza.

Pacjentom, którzy chcą uniknąć nawrotu choroby zaleca się niepalenie tytoniu, kontrolowanie i utrzymywanie prawidłowej masy ciała, stosowanie zdrowej diety oraz aktywność fizyczną.

Guz pęcherza moczowego – leczenie w Śląskim Centrum Urologii „Urovita”

Poradnie Urologiczne „Urovita” specjalizują się w diagnostyce oraz leczeniu schorzeń onkologicznych układu moczowego, takich jak rak pęcherza czy guz pęcherza moczowego, a także nowotwór złośliwy pęcherza moczowego. Naszym Pacjentom oferujemy również specjalistyczne wsparcie w zakresie diagnozowania i leczenia innych zmian nowotworowych takich jak rak nerki czy rak prostaty. Śląskie Centrum Urologii Urovita prowadzi leczenie nowotworu pęcherza moczowego w każdym stadium rozwoju choroby, zapewniając naszym Pacjentom dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia.

Bezpośredni kontakt dla pacjentów onkologicznych

Koordynator Pakietu Onkologicznego –  Anna Adamczyk

tel: 883 340 687 w godzinach 9:00 – 15:00

Po godzinie 15:00 prosimy o kontakt mailowy:

email: anna.adamczyk@urovita.pl