Operacje Robotowe
 
Operacje w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

Rak stercza

Czym jest rak prostaty?

leczenie raka prostaty, rak stercza, nowotwory prostaty, operacje prostaty Nowotwór gruczołu krokowego (tzw. nowotwór prostaty, znany potocznie jako rak stercza) występuje najczęściej u mężczyzn powyżej 50 roku życia i jest drugim/trzecim, co do częstotliwości występowania, nowotworem w statystyce onkologicznej. Rozwija się wolno i odpowiednio wcześnie wykryty jest całkowicie uleczalny, a laparoskopowa operacja prostaty umożliwia leczenie przy ograniczeniu stopnia ingerencji w organizm pacjenta do absolutnego minimum. Dzięki temu sama operacja jest nietraumatyczna, a rekonwalescencja po zabiegu przebiega znacznie szybciej.

Kiedy należy zgłosić się do specjalisty z guzem prostaty?

Dla wielu pacjentów wizyta w gabinecie urologicznym jest bardzo krępująca, dlatego jak tylko mogą starają się jej uniknąć. Co prowadzi do sytuacji, w której nowotwór prostaty jest często wykrywany dopiero w zaawansowanym stadium. Sprzyja temu fakt, iż objawy raka prostaty do złudzenia przypominają zwykłe zapalenie pęcherza moczowego, które większość pacjentów bagatelizuje lecząc się na własną rękę środkami farmakologicznymi dostępnymi w aptece bez recepty. Jakich objawów nie wolno nam ignorować?

Raka prostaty i zapalenie pęcherza moczowego – objawy:

  • ból podbrzusza,
  • krew w moczu,
  • trudności przy oddawaniu moczu.

Rak stercza nie daje wyraźnych i jednoznacznych objawów. Niestety, w ślad za relatywnie subtelnymi objawami choroby idą nowotwory prostaty, które – jeśli nie zostaną odpowiednio wcześnie wykryte i zdiagnozowane – mogą doprowadzić do śmierci Pacjenta. Tymczasem operacje prostaty nie muszą się wiązać z traumą dla organizmu, ani długim pobytem w szpitalu. Wcześnie wykryty rak stercza może być skutecznie leczony przy zastosowaniu terapii o relatywnie niewielkim stopniu ingerencji w ciało.

Nowotwór prostaty – metody leczenia

Rak prostaty może być leczony na wiele sposobów. W zależności do stopnia zaawansowania choroby oraz jej złośliwości lekarz może zalecić leczenie operacyjne, radioterapię a także leczenie małoinwazyjne. Niezależnie od tego, jakie leczenie prostaty zaleci urolog powinno ono być dostosowane do pacjenta, a więc jego wieku, stopnia zaawansowania choroby, złośliwości choroby oraz współistnienia innych schorzeń. W przypadku zaawansowanego raka prostaty zaleca się przeprowadzenie prostatektomii radykalnej. W takiej sytuacji operacja prostaty może być wykonana laparoskopowo i jest usuwana w całości. Jak przebiega laparoskopowa operacja prostaty? Czy nowotwór prostaty łatwo usunąć? 

Prostatektomia radykalna – operacja usunięcia prostaty

W sytuacji, kiedy rak prostaty jest zaawansowany, konieczne okazuje się całkowite usunięcie gruczołu krokowego. Współczesne metody leczenia sprawiają, że operacja prostaty staje się coraz mniej inwazyjna. Obecnie najczęściej przeprowadza się ją przy użyciu laparoskopu.

Laparoskopowe usunięcie prostaty to metoda leczenia miejscowo zaawansowanego raka prostaty. Polega na usunięciu całego gruczołu stercza, oraz w niektórych przypadkach, węzłów chłonnych. Usunięcie przy pomocy laparoskopu wymaga wykonania niewielkich nacięć na skórze brzucha i wprowadzeniu przez nie kamery laparoskopowej oraz instrumentów chirurgicznych. Dzięki temu okres rekonwalescencji i rehabilitacji po zabiegu jest nieporównywalnie krótszy do okresu rekonwalescencji po tradycyjnym zabiegu chirurgicznym. Zabieg wiąże się również z niższym ryzykiem powikłań niż otwarta metoda chirurgiczna oraz łagodniejszymi dolegliwościami bólowymi w okresie rekonwalescencji.

Operacja prostaty może zostać wykonana laparoskopowo wyłącznie w sytuacji, w której nie ma ku temu przeciwwskazań, w przeciwnym razie usunięcie prostaty wymaga interwencji chirurgicznej. Również podczas klasycznego zabiegu chirurgicznego wiąże się z otwarciem powłok brzusznych, co skutkuje większym stopniem ingerencji w ciało pacjenta oraz dłużą rekonwalescencją bezpośrednio po zabiegu.  W obu przypadkach celem jest zapobieganie dalszemu rozwojowi choroby. 

Leczenie raka prostaty

Śląskie Centrum Urologii „Urovita” ma dobre doświadczenia, zarówno pod względem prawidłowej diagnostyki, jak i skuteczności leczenia raka prostaty. Naszym Pacjentom zapewniamy kompleksową pomoc medyczną na każdym etapie choroby – od prawidłowej i szybkiej diagnostyki, jaką zapewnia precyzyjnie przeprowadzona biopsja prostaty, przez dobór odpowiedniej metody leczenia raka, aż po wizyty kontrolne po zakończonym leczeniu.

Pacjentów zainteresowanych możliwością rozpoczęcia leczenia w wybranej placówce Śląskiego Centrum Urologii zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z listami naszych szpitali urologicznych oraz poradni specjalistycznych.

Bezpośredni kontakt dla pacjentów onkologicznych

Koordynator Pakietu Onkologicznego –  Anna Adamczyk

tel: 883 340 687 w godzinach 9:00 – 15:00

Po godzinie 15:00 prosimy o kontakt mailowy:

email: anna.adamczyk@urovita.pl