Rezonans magnetyczny gruczołu krokowego często jest wykonywany w diagnostyce raka prostaty. Pomaga zlokalizować nieprawidłowe ogniska oraz ustalić, czy występujące zmiany nowotworowe dotyczą tylko tego organu. Pozwala określić stopień zaawansowania raka gruczołu krokowego oraz ocenić okoliczne węzły chłonne. Wyniki badania umożliwiają precyzyjny dobór dalszego leczenia.
Wskazania:
- podwyższony poziom PSA,
- obserwowanie niepokojących symptomów przez lekarza,
- ocena stopnia zaawansowania raka gruczołu krokowego,
- kontrolowanie efektów podjętych działań leczniczych,
- profilaktyka w kierunku nawrotu choroby.
Rezonans magnetyczny prostaty – przygotowanie
MR prostaty to badanie przeprowadzane z wykorzystaniem pola magnetycznego. Podczas badania pacjent nie powinien mieć na sobie żadnych metalowych elementów, dotyczy to także elementów odzieży, takich jak zamki błyskawiczne, haftki, napy i inne. Przed badaniem warto również skonsultować się z lekarzem prowadzącym w celu ustalenia szczegółowych wskazań do przygotowania do badania.
Jak przygotować się do badania:
- Pacjent powinien być na czczo,
- jeśli badanie będzie wykonywane z kontrastem Pacjent przed MR otrzyma skierowanie na badanie poziomu kreatyniny – badanie oceniające stan czynnościowy nerek.
Rezonans magnetyczny gruczołu krokowego – przebieg badania
Rezonans magnetyczny gruczołu krokowego polega na tym, że pacjent kładzie są na specjalnym wysuwanym stole będący elementem urządzenia. Następnie wjeżdża na nim do tunelu urządzenia w taki sposób, że miednica znajduje się w tunelu, a głowa na zewnątrz. Bardzo ważne w trakcie badania jest zachowanie bezruchu. Urządzenie jest wyjątkowo czułe na ruch, co wpływa na jakość uzyskanego obrazu i wyniki badania.
Badanie MR prostaty wiąże się z dyskomfortem akustycznym powodowanym dźwiękami emitowanymi przez urządzenie. Można go zniwelować korzystając ze słuchawek lub stoperów do uszu. Przez cały czas trwania badania technik obsługujący urządzenie pozostaje w kontakcie z pacjentem, który z kolei posiada w zasięgu ruchu przycisk alarmowy.
Rezonans magnetyczny prostaty z kontrastem – przebieg
Badanie prostaty rezonansem magnetycznym z kontrastem wymaga dożylnego podania kontrastu. Kontrast jest podawany pacjentowi za pomocą założonego wcześniej wenflonu. Po podaniu kontrastu badanie przebiega w taki sam sposób, w jaki przebiega tradycyjny rezonans magnetyczny.
Śląskie Centrum Urologii Urovita nie posiada własnej Pracowni Rezonansu Magnetycznego. W przypadku potrzeby wykonania badania prosimy o kontakt – wówczas wskażemy podmioty współpracujące z Urovita w powyższym zakresie.