Operacje Robotowe
 
Operacje w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

Rezonans magnetyczny miednicy

Badanie MR miednicy służy do oceny narządów miednicy mniejszej. Rezonans magnetyczny pozwala na obrazowanie wielopłaszczyznowe organów znajdujących się w obrębie miednicy małej. Ma wysoką rozdzielczość przestrzenną i kontrastową, dzięki czemu umożliwia wykrycie zmian zachodzących w organizmie Pacjenta oraz ocenę stopnia zaawansowania choroby. Wczesna oraz dokładna diagnostyka jest bardzo ważna dla rozpoczęcia właściwego leczenia w celu zapobiegania rozwojowi choroby.
Badanie MR wykonywane jest na podstawie skierowania i za zgodą Pacjenta.

Wskazania:

  • ocena stopnia zaawansowania choroby nowotworowej (raka gruczołu krokowego).

Ponadto MR miednicy mniejszej i większej wykonuje się w celach diagnostycznych dysfunkcji obszaru układu moczowo-płciowego, a czasem też pokarmowego niezwiązanych z chorobą nowotworową.

MR miednicy w diagnostyce

Rezonans magnetyczny miednicy to popularne narzędzie diagnostyczne, przy pomocy którego można wykluczyć lub potwierdzić obecność patologii, guzów oraz innych zmian. Badanie przeprowadza się na poziomie miednicy większej i mniejszej. MR miednicy większej służy rozpoznawaniu nieprawidłowości w obrębie układu pokarmowego, w szczególności jelita grubego i cienkiego. MR miednicy mniejszej służy ocenie układu moczowo-płciowego, dolnego odcinka jelita grubego oraz węzłów chłonnych i pęcherza moczowego. W przypadku kobiet, badanie to pozwala na ocenę postępu chorób przewlekłych, w tym rozrostu nowotworów, torbieli i ropni.

Rezonans magnetyczny miednicy – przygotowanie

MR miednicy wymaga odpowiedniego przygotowania ze strony pacjenta. Zalecenia w tym zakresie mogą się różnić w zależności od problemu zdrowotnego, dlatego przed badaniem wskazana jest konsultacja z lekarzem prowadzącym, który:

  • omówi przebieg badania,
  • wykluczy ewentualne przeciwskazana do przeprowadzenia badania,
  • da konkretne zalecenia do tego, jak przygotować się do badania.

Jak przygotować się do badania:

  • Pacjent powinien być na czczo,
  • jeśli badanie będzie wykonywane z kontrastem Pacjent przed MR otrzyma skierowanie na badanie poziomu kreatyniny – badanie oceniające stan czynnościowy nerek.

Rezonans magnetyczny miednicy – przebieg badania

Badanie jest przeprowadzane w pozycji leżącej. Pacjent układa się na stole stanowiącym część urządzenia. Następnie na okolicę badanego obszaru umieszczana jest tzw. cewka, czyli element służący do odbierania sygnału emitowanego przez rezonans. Wewnątrz urządzenia panuje specyficzny hałas, dlatego aby zniwelować dyskomfort akustyczny pacjent otrzymuje słuchawki lub stopery do uszu.

Urządzenie jest bardzo wrażliwe na artefakty ruchowe powodowane nawet pozornie nieznaczącymi ruchami ciała, dlatego w celu uzyskania jak najbardziej czytelnego obrazu badania pacjent musi być w bezruchu. Przez cały czas trwania MR miednicy pacjent ma kontakt z technikiem obsługującym urządzenie.

Śląskie Centrum Urologii Urovita nie posiada własnej Pracowni Rezonansu Magnetycznego. W przypadku potrzeby wykonania badania prosimy o kontakt – wówczas wskażemy podmioty współpracujące z Urovita w powyższym zakresie.