Rozejście mięśnia prostego brzucha – co to?
Rozejście mięśnia prostego brzucha, znane również jako diastaza mięśni brzucha (DRA). Zaburzenie to występuje zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Jednak u kobiet najczęściej związany jest z rosnącą macicą rozciągającą przednią ścianę brzucha w czasie ciąży. Jest to stan, w którym mięśnie brzucha, odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy i wsparcie narządów wewnętrznych, oddalają się od siebie, tworząc lukę w linii pośrodkowej ciała. Ta sytuacja może prowadzić do szeregu komplikacji, takich jak bóle pleców, osłabienie mięśni brzucha, obniżenia narządów rodnych a nawet problemy z postawą.
Rejestracja na konsultacje i zabiegi pod numerem telefonu: 32 111 44 20
Przyczyny rozejścia mięśnia prostego brzucha
Każda kobieta w ciąży doświadcza fizjologicznego rozluźnienia kresy białej, co doprowadza do wydłużenia i poszerzenia tego obszaru. Niestety problem rozejścia mięśnia prostego brzucha bardzo często pozostaje na długi czas po porodzie.
Po porodzie kresa biała i ściana brzucha są rozciągnięte i potrzeba co najmniej kilku tygodni a nawet miesięcy by powróciły do swojej funkcji. Aby do tego doszło należy zwrócić uwagę na dobre nawyki ruchowe, ograniczenie obciążeń zewnętrznych, odpowiedni wzorzec oddechowy. Niestety po porodzie samo noszenie dziecka czy karmienie jest dużym obciążeniem dla ściany brzucha. Dodatkowo chęć szybkiego powrotu do formy napędza Panie do wykonywania zbyt wcześnie niedostosowanych treningów i wymarzony efekt jest odwrotny. Często efektem jest osłabienie kresy lub uszkodzenie kresy białej, co może doprowadzić do powstania przepukliny.
Zwiększone ryzyko rozejścia mięśnia prostego brzucha może występować w przypadku:
- Ciąży mnogiej
- Kobiet rodzących powyżej 35 roku życia
- Licznych ciąż
- Zbyt wczesnego powrotu do aktywności fizycznej
- Nieprawidłowego treningu obciążającego przednią ścianę brzucha
Objawy DRA
Główne objawy rozejścia to:
- Wypuklenie brzucha: Najbardziej widocznym objawem DRA jest wypuklenie lub „stożek” na środku brzucha, szczególnie widoczne przy napinaniu mięśni.
- Bóle pleców: Osłabienie mięśni brzucha może prowadzić do bólów dolnej części pleców.
- Problemy z postawą: Rozejście mięśni może wpływać na ogólną postawę ciała, prowadząc do bólów i dyskomfortu.
- Trudności z wykonywaniem pewnych ćwiczeń: Problemy z utrzymaniem równowagi i siły w trakcie ćwiczeń mogą być sygnałem DRA.
Diagnostyka DRA
Diagnoza DRA zwykle odbywa się poprzez badanie brzucha z wykorzystaniem ultrasonografii, gdzie lekarz lub fizjoterapeuta ocenia odległość między brzuścami mięśnia prostego brzucha.
Rozpoznanie DRA jest kluczowe dla skutecznego leczenia. Wczesna interwencja może znacznie zmniejszyć ryzyko długotrwałych problemów i przyspieszyć proces powrotu do zdrowia. W przypadku stwierdzenia DRA, ważne jest, aby skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, uwzględniający ćwiczenia, zmianę codziennych nawyków i inne metody terapeutyczne.
Jak sprawdzić w warunkach domowych czy doszło do rozejścia?
Wykonaj prosty test brzuszkowy:
- Połóż się na plecach ze zgiętymi nogami
- Unieś tułów w taki sposób jakbyś wykonywała „brzuszki”
- Palce przesuwaj w linii środkowej brzucha- od wyrostka mieczykowatego aż do spojenia łonowego
- Jeśli wyczujesz, że twoje palce zapadają się w głąb brzucha bądź masz inne wątpliwości zgłoś się do fizjoterapeuty uroginekologicznego
Fizjoterapia w rozejściu mięśnia prostego brzucha obejmuje:
- Badanie USG kresy białej na całej długości
- Badanie USG mięśni ściany brzucha
- Ocenę postawy ciała
- Metody fizjoterapeutyczne dobierane indywidualnie do potrzeb pacjentki – techniki manualne, techniki bezpośrednie na przednią ścianę brzucha, techniki trzewne, terapia ruchem oraz kinesiotaping
Rejestracja na konsultacje i zabiegi pod numerem telefonu: 32 111 44 20
Rozejście mięśnia prostego brzucha u mężczyzn
Chociaż rozejście mięśnia prostego brzucha (DRA) jest najczęściej kojarzone z kobietami po ciąży, to jednak problem ten może dotyczyć również mężczyzn. W ich przypadku, DRA często jest wynikiem nadwagi, otyłości, lub wykonywania ćwiczeń fizycznych z niewłaściwą techniką.
Przyczyny rozejścia u mężczyzn:
- Nadmierna masa ciała: Otyłość może powodować zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej, co sprzyja rozstępowi mięśni.
- Intensywne ćwiczenia: Podnoszenie ciężarów lub inne intensywne ćwiczenia, szczególnie te wykonywane bez odpowiedniej techniki, mogą przyczyniać się do rozejścia mięśni.
- Wiek: Z wiekiem naturalna elastyczność skóry i mięśni maleje, co może sprzyjać rozejściu mięśni brzucha.
Objawy są podobne jak u kobiet – wypuklenie lub stożek na brzuchu, bóle pleców, problemy z postawą. Diagnostyka i leczenie również nie różnią się znacząco – kluczowe jest wczesne rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego planu ćwiczeń oraz zmian w stylu życia.