Scyntygrafia (scyntylografia) – nieinwazyjne badanie diagnostyczne, wykorzystujące bezpieczne dla zdrowia promieniowanie gamma w celu zobrazowania organów wewnętrznych.
Polega na podaniu Pacjentowi radioznaczników, czyli nieszkodliwych izotopów promieniotwórczych. Gammakamera rejestruje kumulację izotopów i przekazuje dane na ekran komputera. Scyntygrafia pozwala ocenić położenie, wielkość, kształt, strukturę oraz funkcjonalność badanego narządu.
Badanie scyntygraficzne jest całkowicie bezpieczne, ponieważ napromieniowanie Pacjenta podczas badania jest znikome. Można je stosować w każdym wieku i powtarzać wielokrotnie. Aby przyspieszyć eliminację radioznacznika z organizmu, po scyntygrafii zaleca się zwiększyć ilość przyjmowanych płynów.
Badanie diagnostyczne wykonywane jest na podstawie skierowania i za zgodą Pacjenta. W urologii wykorzystujemy scyntygrafię dynamiczną nerek oraz scyntygrafię kośćca.
Śląskie Centrum Urologii Urovita nie posiada własnej Pracowni Scyntygrafii. W przypadku potrzeby wykonania badania prosimy o kontakt – wówczas wskażemy podmioty współpracujące z Urovita w powyższym zakresie.
Scyntygrafia nerek
Scyntygrafia dynamiczna nerek (renoscyntygrafia) określa stopień upośledzenia czynności nerek. Jest to metoda bezinwazyjna, która pozwala ocenić funkcje każdej z nerek,
Scyntygrafia kośćca
Scyntygrafia to metoda diagnostyczna wykorzystująca promieniotwórcze izotopy do obrazowania i badania stanu narządów wewnętrznych. Scyntygrafia kośćca ocenia stan czynnościowy kości