Scyntygrafia to metoda diagnostyczna wykorzystująca promieniotwórcze izotopy do obrazowania i badania stanu narządów wewnętrznych.
Scyntygrafia kośćca ocenia stan czynnościowy kości i stawów. Radioznaczniki, czyli izotopy promieniotwórcze, wprowadzone do organizmu Pacjenta w małych dawkach, kumulują się w miejscach podwyższonego metabolizmu tkanki kostnej. Pomaga to w wychwytywaniu i różnicowaniu procesów zapalnych i nowotworowych oraz obrazowaniu miejsca intensywnego rozpadu kości.
Wskazanie:
- wskazaniem do wykonania tego badania w urologii jest rak gruczołu krokowego lub rak nadnerczy, ponieważ są to nowotwory które przebiegają z przerzutami do kości.
Opis badania:
Badanie wykonujemy na podstawie skierowania od specjalisty, które Pacjent otrzymuje w trakcie konsultacji lekarskiej.
Przed badaniem scyntygrafii kośćca Pacjent musi usunąć wszystkie metalowe przedmioty oraz oddać mocz, który zalegając w pęcherzu mógłby przeszkadzać w uwidocznieniu miednicy mniejszej. W czasie badania Pacjent leży na brzuchu lub plecach. Radioznacznik podawany jest dożylnie. Następnie lekarz przystępuje do badania. Polega ono na przekazaniu obrazu kości i stawów, a właściwie obrazu rozmieszczenia w nich promieniowania związków stworzonych przez połączenie się radioaktywnych izotopów z obecnymi w organizmie związkami chemicznymi. Obraz przekazywany jest na ekran monitora, tym samym umożliwiając przeprowadzenie diagnostyki.
W krótkim czasie po badaniu należy spożywać duże ilości napojów takich jak woda, czy herbata w celu wypłukania z organizmu radioznacznika. Inne środki ostrożności po badaniu zazwyczaj nie są wymagane.
Jak przygotować się do badania:
- scyntygrafia kośćca nie wymaga od Pacjenta specjalnych przygotowań. Nie trzeba być na czczo, nie ma także potrzeby odstawiania leków.
Śląskie Centrum Urologii Urovita nie posiada własnej Pracowni Scyntygrafii. W przypadku potrzeby wykonania badania prosimy o kontakt – wówczas wskażemy podmioty współpracujące z Urovita w powyższym zakresie.