Scyntygrafia dynamiczna nerek (renoscyntygrafia) określa stopień upośledzenia czynności nerek. Jest to metoda bezinwazyjna, która pozwala ocenić funkcje każdej z nerek, np. szybkość i skuteczność filtracji, odpływ moczu przez moczowody do pęcherza moczowego. Na przetworzonym obrazie widzimy ogniska zimne i ogniska ciepłe.
Ogniska zimne powstają w miejscach zmniejszonej radioaktywności i mogą świadczyć o zmianach nowotworowych. Ogniska ciepłe możemy zobaczyć w obszarach nagromadzenia radioznacznika. W tym miejscu mogły zajść zmiany patologiczne, takie jak ropnie nerki lub niedokrwienie.
Badania nie wykonujemy u kobiet w ciąży. Jeżeli kobieta jest w wieku rozrodczym scyntygrafię nerek przeprowadzamy do 10 dnia od rozpoczęcia miesiączki.
Rodzaje badania
W przypadku diagnostyki nerek wyróżnia się cztery rodzaje obrazowania narządu, które pomagają w określeniu prawidłowej lub też nieprawidłowej pracy nerek. To:
- scyntygrafia kory nerkowej – badanie wykrywa ilość funkcjonującej tkanki kory nerkowej,
- perfuzja nerek i obrazowanie czynnościowe – badanie obrazuje przepływ krwi do nerek i identyfikuje potencjalne zwężenie tętnic nerkowych,
- scyntygrafia moczopędna nerek – badanie wykrywa niedrożność nerek lub utrudnienia w przepływie moczu,
- scyntygrafia nerek z inhibitorem ACE – badanie pozwalające na ustalenie, czy przyczyną wysokiego ciśnienia krwi Pacjenta są nerki (zwężenie tętnicy/tętnic nerkowych).
Wskazania:
- nadciśnienie tętnicze,
- zwężenie tętnicy nerkowej,
- przeszkody w odpływie moczu,
- wady wrodzone układu moczowego,
- guzy nerki i nadnerczy,
- wielotorbielowate zwyrodnienie nerek,
- gruźlica nerek,
- uszkodzenie nerek,
- nefropatia refluksowa,
- ocena nerki przeszczepionej.
Opis badania:
Jeśli Pacjent nie ma założonego wkłucia dożylnego, pielęgniarka zakłada je przed badaniem. Badanie trwa około 30 minut i wykonuje się je w pozycji leżącej.
Pacjent jest proszony o ułożenie się na stole, po czym aplikowana jest dożylnie niewielka ilość radioznacznika. Następnie wykonujemy serię obrazów scyntygraficznych. Często podawany jest dożylnie również lek o nazwie Furosemid. Wtedy przeprowadzamy tzw. „test furosemidowy”. Furosemid zwiększa diurezę – przyspiesza wydalanie znacznika z nerek. Test furosemidowy dokładnie ocenia zaburzenia wydalania moczu i pozwala zróżnicować stany całkowitego i częściowego zablokowania moczu w drogach moczowych.
Jak przygotować się do badania scyntygrafii nerek:
- przed badaniem należy wypić 0,5-1 l płynu niegazowanego. Jeżeli Pacjent nie jest w stanie pić, podawana jest kroplówka.
- nie trzeba być na czczo, ani odstawiać leków.
Przed badaniem należy pamiętać o zdjęciu wszystkich metalowych przedmiotów, w tym biżuterii oraz akcesoriów odzieżowych z metalowymi elementami.
Śląskie Centrum Urologii Urovita nie posiada własnej Pracowni Scyntygrafii. W przypadku potrzeby wykonania badania prosimy o kontakt – wówczas wskażemy podmioty współpracujące z Urovita w powyższym zakresie.