U ludzi dorosłych mechanizm oddawania moczu jest czynnością dowolną i kontrolowaną. My sami samodzielnie określamy miejsce i czas opróżniania pęcherza i jelit. Jeżeli dochodzi do niezależnych od woli wypływów czy gubienia moczu to mówimy już o inkontynencji czyli nietrzymania moczu.
Według WHO jest to problem dotykający minimum 5% populacji i ma status choroby społecznej. Choć dotyka on obu płci to w szczególności odnosi się do kobiet. Może przyjmować postać wysiłkowego nietrzymania moczu, naglącego nietrzymania moczu lub być połączeniem obu tych rodzajów. Także urazy rdzenia kręgowego jak i choroby na tle neurologicznym wywołują nietrzymanie moczu.
Niestety mimo coraz większej świadomości społecznej i najnowszych doniesień (w Polsce z problemem może borykać się 10-15% społeczeństwa, gdzie bagatela ok. 2 mln osób to kobiety!) nietrzymanie moczu nadal jest tematem dość wstydliwym. A schorzenie to wywiera wpływ nie tylko na sferę higieny ale również na aspekty psychologiczne, towarzyskie, ekonomiczne. Często osoby z tym problemem ograniczają lub co gorsza całkowicie rezygnują z wszelkich aktywności a nawet spotkań towarzyskich.
Osłabienie mięśni dna miednicy a co za tym idzie kłopoty z utrzymaniem moczu może objawiać się w różny sposób. Nie zawsze pierwsze oznaki to popuszczanie czy gubienie moczu. Jeśli zauważasz u Siebie któryś z poniższych objawów zastanów się czy nie warto porozmawiać ze specjalistą.
Sygnały, które mogą świadczyć o osłabieniu mięśni dna miednicy:
– częste wizyty w toalecie (więcej niż 6-7 razy dziennie)
– nocne wstawanie, by oddać mocz (więcej niż raz)
– parcia na pęcherz i silne uczucie potrzeby skorzystania z toalety
– trudności z rozpoczęciem oddawania moczu
– przerywany strumień moczu
– rozpryskujący nieregularny strumień moczu
– problemy z trzymaniem gazów lub stolca
– uczucie “ciała obcego” w pochwie lub odbycie
– ból podczas stosunku lub brak odczuć
– bóle podbrzusza
– bóle w okolicy miednicy
– bóle kręgosłupa
– wystający brzuszek mimo ćwiczeń i diety
To w jaki sposób prowadzimy codzienny tryb życia, jakich wysiłków fizycznych się podejmujemy czy jakie nawyki posiadamy zwłaszcza w toalecie ma ogromny wpływ na mięśnie dna miednicy i ich funkcjonowanie. Do ich osłabienia może przyczynić się między innymi:
– nadwaga
– dźwiganie ciężkich przedmiotów np. w pracy
– treningi z dużymi obciążeniami lub dużą ilością i intensywnością podskoków
– przewlekły stres i napięcia również w okolicy twarzy (np. częste zaciskanie zębów)
– zaparcia
– złe nawyki w toalecie
– ciąże i porody
– zła postawa ciała
– menopauza
Nie zwlekaj z konsultacją u specjalisty, jeśli zauważasz u siebie problem z utrzymaniem moczu bądź któreś z objawów osłabienia mięśni dna miednicy!