Niewydolność nerek może mieć wiele przyczyn. Wiele z nich jest dość łatwa do wychwycenia, dzięki licznym badaniom diagnostycznym, jakie mamy obecnie do dyspozycji.
Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że problemy z nerkami mogą wywodzić się z dysfunkcji wątroby. Dotyczy to w szczególności osób, które są dotknięte m.in. marskością wątroby, przebyły leczenie chemioterapią, bądź są po przeszczepie.
Coraz częściej mówi się w tym kontekście o zespole wątrobowo-nerkowym, jako syndromie zaburzenia równowagi między tymi dwoma narządami. Tu z kolei ogromną rolę odgrywają hormony, co z kolei dowodzi, jak nasz organizm oczekuje współpracy międzynarządowej całego systemu, który tworzy ciało człowieka.
Jak zatem zaobserwować zmiany, które są w tak dużym stopniu rozproszone po organizmie?
Badania nad zespołem wątrobowo-nerkowym wciąż trwają, jednak już teraz wiadomo, że w zdecydowanej mierze dotyczy on osób nadużywających alkoholu.
Do objawów zalicza się:
- wodobrzusze (oporne na leczenie)
- marskość wątroby
- podwyższona zawartość azotu we krwi (azotermia)
- pogorszenie pracy nerek
- zwiększenie zawartości mocznika
- osłabienie
- senność
- brak apetytu
- zanik mięśni
- nudności, wymioty
- silne pragnienie
- krwotoki z przewodu pokarmowego
Nie należy bagatelizować tego typu objawów, gdyż w zaawansowanym stadium choroby mogą pojawić się problemy z układem krążenie, niedociśnienie tętnicze, a nawet śpiączka.
Jak leczyć?
Przede wszystkim trzeba usprawnić pracę wątroby odpowiednią dietą i poprawą gospodarki wodnej organizmu. Jak w przypadku innych chorób, tak i tutaj, ogromny nacisk kładziemy na odporność, gdyż właściwa odpowiedź immunologiczna stanowi podstawę w każdym procesie leczenia.
Jeżeli masz wątpliwości co do stanu swojego zdrowia, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji.