Operacje Robotowe
 
Operacje w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

Ureterocystoskopia

Ureterocystoskopia (URS, ureterorenoskopia, ureterorenocystoskopia) to zabieg, w trakcie którego urolog wprowadza cienki aparat optyczny (ureterorenoskop) przez cewkę moczową i dalej przez pęcherz bezpośrednio do moczowodu, bez wykonywania nacięć skóry. Urolog aparatem tym oceni wnętrze moczowodu, zlokalizuje nieprawidłowości w jego obrębie i, jeśli będzie to możliwe, postara się je usunąć. Jeśli zachodzi taka konieczność, zabieg ten można wykonać jednoczasowo po obu stronach. Aparat URS oprócz przekazywania obrazu wnętrza moczowodu umożliwia wprowadzenie dodatkowych przyrządów. W zależności od rodzaju przeszkody może być to przyrząd do skruszenia kamienia, wykonania nacięcia lub poszerzenia zwężenia moczowodu, pobrania fragmentów guza do badania histopatologicznego. Jeśli zajdzie taka konieczność, po zabiegu zostanie pozostawiony cewnik podwójnie zagięty (cewnik DJ) w moczowodzie na okres od kilku dni do kilku tygodni.

Cewnik DJ to cienka rurka wykonana z tworzywa sztucznego. Jest on wprowadzony do moczowodu w ten sposób, że jego jeden koniec jest zwinięty w nerce, a drugi jego koniec znajduje się w pęcherzu moczowym. Wprowadzenie cewnika ma na celu zapewnienie prawidłowego odpływu moczu z nerki po przebytym zabiegu URS i umożliwia prawidłowe wygojenie moczowodu po przebytym kruszeniu kamienia. Jeśli Urolog skruszy kamienie i usunie ich fragmenty zabieg diagnostyczny URS zmienia się w zabieg operacyjny URSL.

Charakterystyka zabiegu URS

Zabieg URS zazwyczaj jest przeprowadzana w znieczuleniu lędźwiowym podpajęczynówkowym, w trakcie którego pacjent nie odczuwa bólu, ale pozostaje przytomny, co pozytywnie wpływa na jego bezpieczeństwo i umożliwia współpracę z zespołem operacyjnym. Pacjent ułożony jest w pozycji „litotomijnej” (na plecach, z uniesionymi i odwiedzionymi w biodrach nogami). Skóra okolicy krocza zostanie umyta środkiem dezynfekcyjnym.

Ureterocystoskopia: Wskazania do zabiegu

Najczęstszym wskazaniem do wykonania URS jest obecność przeszkody w moczowodzie. Może to być kamica moczowodu niekwalifikująca się do leczenia metodą „rozbijania”, niejasny obraz badań obrazowych budzący podejrzenie zmiany nowotworowej lub zwężenie moczowodu. Wskazaniem może być również powtarzające się krwawienie z dróg moczowych.

Na czym polega ureterocystoskopia diagnostyczna?

Ureterocystoskopia diagnostyczna to badanie endoskopowe górnego odcinka moczowodu i miedniczki nerkowej. Procedura diagnostyczna polega na zobrazowaniu wspomnianych struktur anatomicznych za pomocą cienkiego ureterorenoskopu wprowadzanego przez cewkę moczową pacjenta.

Zabieg URS w diagnostyce dostarcza bardzo wartościowych informacji w zakresie przyczyn patologicznych zwężeń moczowodu oraz określenia stopnia uszkodzenia dróg moczowych przez kamienie obecne w ich świetle. Ponadto ureterocystoskopia diagnostyczna umożliwia ostateczne potwierdzenie obecności nowotworu moczowodu lub miedniczki nerkowej. To także badanie diagnostyczne, dzięki któremu lekarz może określić przyczynę krwiomoczu lub krwinkomoczu.