Operacje Robotowe
 
Operacje w asyście robota

All fields are required.

Close Appointment form

Urodynamika – badanie urodynamiczne

badania urodynamiczne

Badanie urodynamiczne – co to jest?

Badanie urodynamiczne (urodynamika) – badanie inwazyjne określające dynamikę pracy pęcherza moczowego poprzez pomiary ciśnienia śródpęcherzowego w różnych stadiach jego napełnienia i opróżnienia. Wskazaniem do jego wykonania jest konieczność wyjaśnienia niezgodności w diagnostyce lub określenia wskazań do leczenia operacyjnego.

Badania urodynamiczne – wskazania

Badania urodynamiczne, podobnie jak USG nerek mają charakter procedury diagnostycznej. Najczęściej przeprowadza się je u pacjentów urologicznych skarżących się na częstomocz i nietrzymanie moczu, a także w sytuacji:

  • wydłużania się czasu oddawania moczu,
  • rzadkiego oddawania moczu,
  • odczuwania parcia naglącego,
  • oddawania moczu porcjami,
  • zalegania moczu po mikcji.

Badania urodynamicznego nie przeprowadza się u pacjentów z infekcją układu moczowego, ani u kobiet w trakcie miesiączki.

Badania urodynamiczne a nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu u kobiet i mężczyzn to bardzo częsta, a zarazem wstydliwa dolegliwość, która znacząco obniża jakość naszego życia i sprawia, że rezygnujemy z aktywności, które dotychczas sprawiały nam przyjemność. Specjaliści Śląskiego Centrum Urologii „Urovita” opracowali autorską metodę leczenia nietrzymania moczu. Decyzję o jej wdrożeniu u danego pacjenta poprzedzają m.in. badania urodynamiczne, dzięki którym jesteśmy w stanie zidentyfikować źródło problemu.

Jak przygotować się do badania urodynamicznego?

Prawidłowe przygotowanie się do badania urodynamicznego obejmuje:

  • przyjmowanie lekkostrawnych posiłków na dzień przed planowanym badaniem,
  • picie płynów niegazowanych na dzień przed planowanym badaniem,
  • opróżnienie kiszki stolcowej (w tym celu można zaaplikować czopek lub wykonać lewatywę),
  • przyjęcie ok. 0,5 litra płynów przed badaniem.

Badanie przeprowadza się przy pełnym pęcherzu, dlatego przed badaniem nie należy oddawać moczu.

Badania urodynamiczne w placówkach „Urovita”

Zastanawiasz się gdzie można wykonać badanie urodynamiczne? Pacjentów skierowanych na badania urodynamiczne zachęcamy do skorzystania z oferty placówek Śląskiego Centrum Urologii „Urovita”. Badania urodynamiczne przeprowadzamy w poradniach w gabinecie diagnostyczno-zabiegowym, a także w naszych szpitalach urologicznych. Badanie może powodować dyskomfort, ale nie powinno być bolesne. W ramach badania mierzymy dynamikę pracy pęcherza moczowego, na która składają się: ilość oddawanego moczu, czas oddawania moczu, ciśnienie wewnątrz pęcherza i odbytnicy oraz napięcie mięśni zatrzymujących mocz (tzw. zwieraczy)

Cena badania urodynamicznego

Cena URD – Kompleksowego badania urodynamicznego z profilometrią cewką to koszt 1150 złotych.