USG jąder metodą Dopplera wykonywane w trakcie konsultacji urologicznej pokazuje przepływy naczyniowe w jądrze. Badanie jest bezbolesne i pozwala na zdiagnozowanie nowotworów, torbieli, guzów, żylaków powrózka nasiennego oraz wodniaków. Pomaga również w potwierdzeniu zapalenia jądra i najądrza oraz skrętu jądra, kiedy decydujące znaczenie ma czas.
Wskazania do badania
USG jąder nie jest standardowym badaniem profilaktycznym. O jego wykonaniu decydują określone wskazania. Badanie najczęściej wykonuje się w gabinecie podczas konsultacji urologicznej, kiedy w wywiadzie z pacjentem lekarz stwierdzi:
- ból jądra,
- gorączka,
- uraz jądra,
- powiększenie moszny.
Jednym ze wskazań do przeprowadzenia USG jąder metodą Dopplera jest niepłodność męska. Wówczas badanie USG przeprowadza się w ramach całego panelu badań diagnostycznych, które mają na celu określenie przyczyny bezpłodności.
USG jąder metodą Dopplera – opis badania
Do aparatu USG mocowana jest specjalna przystawka dopplerowska, umożliwiająca zmierzenie przepływu krwi przez naczynia. Lekarz nakłada na skórę żel, który ułatwia przenikanie fali ultradźwiękowej. Następnie przesuwa głowicę aparatu USG, która rejestruje zmiany częstotliwości fali ultradźwiękowej odbitej od płynącej krwi i przedstawia obraz na monitorze.
USG jąder metodą Dopplera różni się od zwykłego badania USG tym, że towarzyszy mu charakterystyczny przetworzony komputerowo szum przepływającej przez naczynia krwi.
Jak się przygotować?
- do badania USG jąder metodą Dopplera wykonywanego podczas konsultacji nie jest potrzebne specjalne przygotowanie.
Gdzie można wykonać USG jąder metodą Dopplera?
Obrazowe badanie diagnostyczne w postaci USG jąder metodą Dopplera można wykonać w każdym gabinecie urologicznym działającym w ramach Śląskiego Centrum Urologii „Urovita”. Nasze gabinety obejmują swoim zasięgiem cały Śląsk i nie tylko. Na badanie USG jąder zapraszamy do miast, takich jak: Katowice, Gliwice, Chorzów oraz Częstochowa. Badanie USG jest całkowicie bezbolesne, dlatego jego przeprowadzenie nie wymaga stosowania żadnych form znieczulenia. Bezpośrednio po przeprowadzonym badaniu pacjent może wrócić do swojej normalnej aktywności życiowej, z uwzględnieniem aktywności sportowej i seksualnej.