Wymaz
Wymaz jest badaniem mikrobiologicznym, które wykonuje się w celu stwierdzenia obecności określonego drobnoustroju chorobotwórczego na danej powierzchni ciała człowieka. Próbkę analizuje się poprzez posiew i rozmaz.
Wymazy z narządów płciowych pozwalają na diagnostykę infekcji oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Pobieranie wymazu z pochwy i cewki moczowej należy wykonać na początku infekcji, a w przypadku infekcji przewlekłej w czasie zaostrzenia objawów.
Jak przygotować się do pobrania wymazu?
Przed pobraniem wymazu konieczna jest rezygnacja ze współżycia. Dotyczy to 3 dni przed planowanym badaniem. Nie należy również stosować bakteriobójczych środków higienicznych, a na 2 do 3 godzin przed samym badaniem nie należy oddawać moczu.
Jak wygląda pobieranie wymazu?
Wymaz pobierany jest w warunkach pokoju zabiegowego przy pomocy sterylnego patyczka. W przypadku kobiet badanie polega na pocieraniu patyczka o ścianę pochwy, podczas gdy w przypadku mężczyzn o napletek. U kobiet często pobiera się jednocześnie dwa wymazy – z pochwy i kanału szyjki macicy (cytologię). Materiał do badania cytologicznego pobiera się za pomocą specjalnej szczoteczki, którą zbiera się komórki nabłonka.
Śląskie Centrum Urologii Urovita wykonuje pobieranie wymazów z narządów płciowych. Badania diagnostyki bakteriologicznej przeprowadzamy w warunkach własnego laboratorium.